“Életöröm és munkakedv: a kettő voltaképpen egy!” (Ibsen)
E-mail: fabry.szabolcs@tkki.hu, fabrysz@invitel.hu
Telefon: 20-4417-803, napközben.
1971-ben születtem Zircen, de Veszprémben nőttem fel. Ha megkérdeztek korábban, mindig úgy fogalmaztam: tágabb értelemben bakonyi, azon belül Balaton-felvidékinek vallom, érzem magam. Mára büszkén vallom magam nagyvázsonyinak, ennek a csodálatos adottságokkal és komoly helytállást igénylő lakókkal bíró község polgárának. Számomra Nagyvázsony jelenti a varázslatos környezetet; a páratlan látnivalókat, kalandos múltat, zamatos borokat éppúgy, mint gyermekeim gyönyörű otthonát, szomszédaink kedvességét, a kihívásokkal teli találkozásokat vagy a szomszédok vidám integetését – egyszóval mindazt, ami egy községet alkotó közösséggé formál.
Iskola, közösség, munka és Nagyvázsony
Az 1990-es érettségi után nyomdaipari iskolába jártam, 1998-ban pedig a református egyetem főiskolai karán végeztem általános iskolai tanító – vallástanár valamint drámapedagógia szakon. 2002-ben az ELTE Főiskolai Karán felsőfokú ifjúsági és pályázati szakember diplomát szereztem, 2001-2005 között a Selye Egyetem (Rév-Komárom, Felvidék, SK) távtagozatán (levelezőn) református teológiai tanulmányokat folytattam, amelyet a Hittudományi Egyetem MA teológia-szociáletikai képzésén 2010-től folytatok (és remélem, fejezek be – amennyire időm engedi).
Életem meghatározó közössége volt az önkéntességen alapuló cserkészet. 1990-től tagja, 1992-1999 között parancsnoka voltam a veszprémi református cserkészcsapatnak, amely az ország legnagyobb létszámú református cserkészcsapatává nőtte ki magát. 1992-ben segédtiszti, 1998-ban cserkésztiszti képesítést szereztem Budapesten. 1992 és 2001 között mintegy 40 hazai Kárpát-medencei tábor, cserkészképzés vezetésére kaptam megbízást. A cserkészet közössége szinte a teljes szabadidőmet meghatározta – ugyanakkor úgy érzem, pótolhatatlan élményekkel és tapasztalatokkal, felelősségtudattal ajándékozott meg.
1998-2000 között általános iskolában tanítottam; 2000-2004 között az Ifjúsági Minisztérium háttérintézményében, a Mobilitás veszprémi irodájában dolgoztam nemzetközis pályázatok programkoordinátoraként. Munkámból fakadóan konferenciák, pályázatírói képzések szervezése volt a feladatom a régióban. Különösen Nagyvázsonyban, a helyi Fekete Sereg Ifjúsági Egyesülettel együttműködve sikerült a nemzetközi ifjúsági munka helyi megalapozásánál sokat segíteni és együttműködni az akkor lendületet kapó helyi ifjúsági közösségekkel. Nemzetközis munkámért kétszer kaptam főigazgatói és egy alkalommal miniszteri elismerést. 2004-től a 2006-os helyhatósági választásokig általános iskolát illetve egy megyei médiaműhelyt igazgattam. Főállás mellett, szolgálatként láttam el a lelkészhelyettesítői szolgálatokat, hittantanítást, gyülekezetépítést falunk református közösségében.
A közélettel azt hiszem, hogy már akkor megismerkedünk, amikor szüleink ránkszólnak, hogy ne szemeteljünk az utcán, adjuk át a helyet az időseknek, köszönjünk előre a felnőtteknek. Később akkor találkozunk a közélettel, amikor nem tudjuk elviselni az osztálytárssal történt igazságtalanságot vagy amikor elvállaljuk a gimis focibajnokság megszervezését. Valahogy így voltam ezzel én is s bár a szüleim fülem hallatára soha nem politizáltak, mégis úgy nőttünk fel, hogy fontos magyarságunk, anyanyelvünk és a közösség, az emberek szeretete. Szüleim gyerekkoromban is vittek Erdélybe, Felvidékre, de ennek jelentősége akkor tudatosult bennem, amikor a Harag György Stúdiószínpad tagjaként minden esztendő tavaszán eljutottunk Felvidékre és az ottani magyar kisgyereknek gyermekdarabot adtunk elő. A középiskolásokból, fiatal felnőttekből álló amatőr színpad a színház tatarozása alatt azt a feladatot kapta, hogy a mesedarabokat betanulja és játsza azokat megyeszerte. Tavaszonként egy hetet Galántán, Vágsellyén, Jókán és a felvidéki magyar falvakban játszani, a tanítónénik meghatottságtól könnyes szemeit látni nagyon erősen rádöbbentett arra, hogy magyarnak lenni felelősség és különleges ajándék.
Természetes volt, hogy óbudai nagyszülőknél töltve a szüneteket, elmentem néhány cimborával az Erdély-tüntetésre 1989-ben. A legmeghatározóbb élmény mégis az 1951-ben koncepciós perben, közel kétezer mártírtársával együtt kivégzett nagyapám, Fábry Zoltán huszárezredes újratemetése volt a budapesti 298-as köztemetőben, a Nemzeti Pantheonban. Elolvasva a család történetét, látva sírig hű nagymamám hűségét, nem volt kérdéses, hogy több dolgunk is van a világon, mint dolgozni, enni-inni, jól érezni magunkat.
1990-ben megkerestük néhány osztálytársammal szüleim jó barátját, dr. Horváth Balázst és plakátoztunk Veszprémben az MDF-nek. Ugyanezt nagykőrösi diákként megtettük 1994-ben is, amikor már a kopogtató cédulákat is gyűjtötték bejárva a környékbeli tanyavilágot. Felejthetetlen élmények és tanulságos találkozások emlékét őrzöm. Számomra a közélet az emberek szeretetén, az érdekeik védelmén, a magyarságunkat, közösségeinket összefogással erősítő szolgálaton alapul, amelyet hittel, elszántsággal kell végezni
Két testvérem van. Féltestvérem, Bálint még középiskolás, Debrecenben él, édesapám második házasságában. Nagyobbik öcsém, Balázs nálam két évvel fiatalabb – a műszaki egyetemet követően az Egyesült Államokba nyert ösztöndíjat. Jelenleg az USA-ban saját cégét igazgatja és magyar feleségével gyermekeiket (3) nevelik. A helyi magyar közösségnek aktív tagja. Remélem, egyszer hazatér, haza: a Balaton-felvidékre, hogy szűkebb hazáját, környékünket gyarapítsa szorgalmával, tehetségével, elért eredményeivel.
Feleségem, Fábryné Dr. Takács Tímea jogász-politológus, vecsési sváb családban nőtt fel. Három gyermeket nevelünk: Laura Anna 2002-ben, Csanád Zsolt 2005-ben, Lehel Sándor 2007 februárjában született. Úgy érzem, a Jó Isten legszebb ajándéka párom – közös ajándékaink pedig gyermekeink. Törekszem rá, hogy Nagyvázsony polgárai épp úgy, mint családom is: büszke lehessen azért a munkáért, amit a községért tehetek. Többek között annak a háttérnek köszönhetően, amit ők jelentenek.
Választási vereség
Eddigi választások után a 9. kihívom legyőzött 2011 nyarán. 2010-ben úgy nyertem meg a választást, hogy sajnos kisebbségben voltam a testületben. Évek óta táboroztatok gyermekeket a Kárpát-medencében és az erdélyi táborhoz kijárt támogatások egyikét, 98.000 Ft-ot szabálytalanul fizettem be a tábort biztosító alapítvány számára. Egyik képviselő feljelentett, bíróságra nem került az ügy, de az ügyészség megrótt. A testület kimondta feloszlatását és új választást írtak ki. Korrekt cikk erről itt olvasható (Magyar Demokrata). A választáson minden korábbi választáshoz képest több szavazatot kaptam (korábbi szavazatszámok: 238, 322, 2011: 366), de mégis 32 szavazattal vereséget szenvedtem. Azóta a felnőttképzésben dolgozom, egyházi szolgálatokat végzek, közösségi programokat szervezek, vendégházat üzemeltetünk és gazdálkodom is 30 ha-on jószágokkal. Valamint, nem utolsó sorban több időm van tanulni, feltöltődni szeretteimmel, barátaimmal, kapcsolatokat építeni és erősíteni.